Wypadek autokaru

Wypadek Autokaru

O godz. 20.48 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Polkowicach wpłynęło zgłoszenie o wypadku autokaru na drodze krajowej nr 3. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów ratowniczych okazało się, że duża część poszkodowanych w zdarzeniu osób sama o własnych siłach opuściła autokar, jednakże wewnątrz znajdowało się 7 najciężej rannych uwięzionychosób. Strażacy przy użyciu specjalistycznego sprzętu hydraulicznego i burzącego wydobyli poszkodowane osoby na zewnątrz autokaru i przekazali Zespołom Ratownictwa Medycznego. Autokarem podróżowały osoby niepełnosprawne z opiekunami z Wrocławia do miejscowości Międzyrzecz oraz Pszczew, które wracały z jarmarku bożonarodzeniowego. W autokarze znajdowało się 48 pasażerów i 2 kierowców.

Strażacy wspólnie z ratownikami medycznymi przeprowadzili segregację osób poszkodowanych, kwalifikując 8 osób do koloru czerwonego, 10 osób do koloru żółtego, 30 do koloru zielonego i jedną do koloru czarnego.

25 poszkodowanych osób zostało przewiezionychkaretkamido szpitali w Lubinie, Głogowie, Legnicy i Nowej Soli, natomiast pozostałe 24 osoby podstawionym autobusem przewieziono do Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych gdzie czekały na nich ciepłe posiłki oraz dalszą pomoc medyczna.

W działaniach ratowniczych brały udział zastępy straży pożarnej z JRG Głogów, JRG Lubin, JRG Bolesławiec,  JRGH, zastępy OSP z terenu powiatu Głogowskiego oraz siły i środki z terenu powiatu Polkowickiego. W działaniach łącznie udział wzięło 28 zastępów ratowniczych ochrony przeciwpożarowej, 11 karetek pogotowia i 6 radiowozów Policji.  Na miejsce zdarzenia był również st.bryg. Adam Konieczny Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP z grupą operacyjną.